A gomba, ami a legtöbb hűtőben megtalálható
Talán sokaknak nem kérdés, hogy az élesztőgombára gondolok. Temérdek élesztőgombáról beszélhetünk, de javarészt a Saccharomyces cerevisiae-re gondolunk, ha a sütésről beszélünk. Beszélhetünk sörélesztőről, pálinkaélesztőről is.
„Drapp színű, frissen rugalmas tapintású… jellegzetes ízű és szagú, egysejtű gombák tömegéből álló élelmiszer” írja a wikipedia.hu.
Érdekességek az élesztőről
- Igen nagy tévhit, hogy csak cukor hozzáadásával lehetséges az élesztőt felfuttatni, hiszen a cukor mellett a keményítő is nagyszerű táptalaja a gombák megfelelő szaporodásának. Ha csak egyszerűen hozzámorzsoljuk a liszthez, akkor is nagyszerűen fog működni/dolgozni.
- Amikor élesztővel dolgozunk, fontos, hogy a forró folyadék megöli a gombákat, míg a hideg lelassítja azok szaporodásának gyorsaságát. Mindenképpen érdemes ügyelnünk a langyos folyadék használatára, ha élesztővel dolgozunk.
- 16 aminosavat tartalmaz
- Található benne továbbá: foszfor, vas, cink és króm is.
|
- Dietetikus kifejezetten ajánlják az élesztőpástétom fogyasztását, krómtartalma miatt segíti a helyes vércukorszintet, valamint serkenti a szénhidrát lebontását.
- A magas koleszterinszintet csökkenti.
- A só és a rum megöli az élesztőgombákat.
- Az eleszto.hu oldal szerint az élesztő (nem tér ki az összesre, kiemeli a Budafoki élesztőt) nem tartalmaz semmilyen allergén anyagot. Így nyugodt szívvel fogyaszthatják az ételallergiások is.
- Problémás, pattanásos bőrre hasznos alapanyag.
- Ha nem használjuk fel az egész csomag élesztőt, fontos, hogy alaposan becsomagoljuk fóliába (a keresztszennyeződések elkerülése végett)
Ha mégsem élesztővel sütnél, hanem inkább kovásszal, akkor ide kattintva olvasható a blogon, hogyan készítem én a teljes kiőrlésű kovászt.
A képekért köszönet a pixabay.com-nak és a photopin.com-nak.