Bevezető – Csirkehúsos mac and cheese
Makaróni és sajt, vagy amennyiben a „hivatalos” nevén szeretnénk említeni, akkor Mac and cheese. Készülhet „csak” sajtszósszal és tésztával, de kerülhet mellé zöldség, vagy akár hús is.
Nálam csirkehússal került az asztalra, volt is sikere. Az eredeti Cheddar sajttal készülne, nekem sima trappista került bele, de egyébként szerintem Tesco üzleteiben tuti van cheddar is. Nem éppen egy zsírszegény étel, így aki teheti legalább zsírban szegényebb sajtot válasszon.
Tudtátok?
- Az első Mac and chesee receptet Elizabeth Raffald, 1770-ben megjelent receptkönyve tartalmazza. Elizabeth parmezán sajtot is szórt a tetejére – kétségtelen, a Hölgy tudta mi a tuti-.
- Az Egyesült Királyságban 2010 óta egyre növekszik népszerűsége.
- „Hivatalosan” bármilyen tésztával készíthető, amely rövidre vágott és üreges, tehát képes a sajtszószt „magában tartani”. Kagylótésztával is készítik, ezt nevezik az angol anyanyelvűek shells and cheese-nek. *
Szóval, ha nincs ligth sajt, és a lágy sajtszószos tésztának is nehezen tudunk nemet mondani egy tányér után, akkor mindenképpen sétáljuk egy kiadósat szieszta helyett.
Hozzávalók
500 gramm durum -jobb esetben teljes kiőrlésű- makaróni tészta / vagy szarvacska
600 gramm csirkecombfilé -bőr nélkül-
20 gramm + 80 gramm zsiradék -nálam 25%-os zsírtartalmú margarin–
1 nagyobb fej vöröshagyma – nálam pucolt súlya 100 gramm-
Fűszerek: összesen 10 gramm só, 1 csipet négyszeres erejű édesítőszer, 1 csapott kávéskanál fekete bors, 1 kávéskanál őrölt kömény, 1 evőkanál oregánó és 1 evőkanál petrezselyem, 1 teáskanál őrölt szerecsendió
800 ml tej – nálam 1,5%-os zsírtartalmú-
50 gramm teljes kiőrlésű liszt vagy keményítő
250 gramm sajt
Elkészítése
Legelőször feltettem egy nagy lábos vizet forrni a tésztának.
Majd 25 gramm margarinon, az apró kockákra vágott vöröshagymát párolni kezdtem. A csirkecombfiléket bőrüktől megtisztítottam és szintén felkockáztam. Az üvegesre párolt vöröshagymákhoz adtam a húst. Fedő alatt, nagy hő fölött körülbelül 20 percig főztem. Majd 5 gramm sóval, őrölt borssal, őrölt köménnyel és oregánóval megszórtam. Alaposan elkevertem és fedő nélkül főztem további 20 percig.
Eddigre a tészta vize is felforrt. A tésztát a forró vízbe öntöttem és nagyjából 12-13 perc alatt készre főztem.
A sajtszószhoz felmelegítettem 80 gramm zsírszegény margarint, amire 50 gramm lisztet mértem. Majd apránként hozzáöntve a tejet, csomómentesre kevertem. Mikor már sűrűbb volt az állaga, akkor hozzáadtam a reszelt sajtot is. A maradék 5 gramm sóval. 1 nagyobb csipet négyszeres erejű édesítőszerrel és szerecsendióval ízesítettem. Amennyiben keményítőt használnánk, akkor azt a végén érdemes hozzáadni. A tejből vegyünk ki egy keveset, míg hideg, ebben keverjük el a keményítőt. A maradék tejet melegítsük fel, adjuk hozzá a sajtot, s mikor már homogén állagú, adjuk hozzá a keményítős tejet is. Ha már benne van a keményítő, nem szabad túl sokági főzni, mert veszít a sűrítő képességéből.
A kifőtt tésztát, a húst és a sajtszószt összeöntöttem, átkevertem és 1 evőkanálnyi petrezselyemmel megszórtam. Forrón tálaltam.
Hozzávetőleges/irányadó tápanyagértékek: az ételem teljes végsúlya 2954 gramm lett, ebben nekem 4106 kalória, 267 gramm fehérje, 130 gramm zsír és 471 gramm szénhidrát (a szénhidrátdiéta szabályai szerint számolva 452 gramm) lett.
Jó étvágyat!