Bevezető – Alfredo csirke
A recepttel a Tasty alkalmazásában találkoztam elsőnek, és a videót megnézve rögtön tudtam, hogy be kell iktassam a heti menünkbe. Némileg változtattam a recepten, mert
- parmezán helyett egyszerű trappistát használtam (persze egyértelműen finomabb lett volna parmezánnal, azonban a havi költségvetésünkre is gondolom kellett, sima trappistát vásárolni is lassan-lassan úri huncutság kategória jelenleg 🫣 )
- ugyan az eredeti receptben leírtak szerint, én is vajat használtam, de csak azért mert egy korábban eltervezett süteményhez kifejezetten vajra lett volna szükségem (amúgy valószínűleg maradtam volna az olajnál/margarinnál)
- tésztából durumra esett a választásom, hiszen egy lassabban felszívódó szénhidrátokat tartalmazó tésztafélét szerettem volna köretnek, bár ennyi zsír mellett, mint amennyi ebben az ételben akad, talán nem is számított volna…
- a fokhagymás besamelhez búzaliszt helyett, -gluténmentes- étkezési keményítőt használtam, így maga a szószos-húsos feltét gluténmentes. Tehát pedáns, gluténtól megtisztított konyhában, gluténmentes tésztával készítve kínálhatjuk ezzel az étellel „érzékeny” barátainkat/rokonainkat. ( Szafi tészták, It is us Kittis, ha nem fontos, hogy lassabban felszívódó szénhidrátokat tartalmazzon a tésztánk, akkor akár Civita tészták is stb.) Az étkezési keményítőt természetesen le lehet cserélni bármilyen gluténmentes lisztre, egyéb keményítőre -teljesség igénye nélkül-:
- rizsliszt
- kölesliszt
- tápióka-, borsókeményítő
- kukoricaliszt
- hajdinaliszt stb.
Szóval, azt kell írjam, hogy családunk legfiatalabb tagját leszámítva, mindenkinek ízlett az alfredo csirke. Talán Botit is csak az tántorította el az elfogyasztásától, hogy bizony fokhagymás a szósz. És valljuk be őszintén: egy bizonyos kor alatt, nem egy vonzó íz 🙂 Teljesen szubjektív: de meglátásom szerint ez az étel kifejezetten frissen finom. Elkészítése után, órákkal később a szószt magába szívja a tészta és bár mi megettük úgy is, frissen/melegen sokkal jobb volt.
Mióta elkezdődött az iskola -és ugye idén Boti is megkezdte a nagybetűs első osztályt-, örülök, ha gyorsan elkészíthető ételeket sikerül találnom. Persze vannak kivételek, de azért a csirkés ételek jellemzően ebbe a kategóriába sorolhatóak.
Kezdők is bátran kezdhetik ezzel a főétellel konyhatündér pályafutásukat, nem fognak csalódni. Egész évszakban készíthető, semmilyen idény gyümölcs/zöldség nem szükséges hozzá.
A teljes ételem súlya 2455 gramm lett, úgy reméltem, hogy 6 adag étel lesz belőle (ez nagyjából 400 grammnyi alfredo per tányér). Ez jelenlegi (2022 szeptember) árak mellett durván 3.700 forintunkba került, csak az alapanyagok tekintetében (tehát energiával nem számoltam, természetesen a munkaerő-, és egyéb járulékos költségeket sem kellett számba vennem).
De mitől alfredo?
A wikipedia szerint Alfredo Di Lelio olasz szakácsnak köszönhetjük az ételt. 1892-ben kezdte szakács pályafutását az édesanyja, Angelina által vezetett, Rómában található étteremükben. A drága Alfredo az 1900-as évek elején, első gyermekük születését követően úgy döntött, lenyűgözi feleségét egy tál különlegességgel, így megalkotta a fettuccine all’Alfredo nevű ételt. Akkoriban ez fettucine tésztából, parmezán sajtból és vajból állt.
Aztán az 1920-as/1930-as években már Amerikába is eljutott a parmezános-vajas fettuccine híre. Az Olive Garden étteremláncnak köszönhetően vált igazán népszerűvé az étel, igaz, ők már más alapanyagokkal variálva is piacra dobták. Így a garnélarákos, csirkehúsos, fokhagyma szószos változatok is elterjedtek.
Tehát hivatalosan az eredeti recept alapján fettuccini tésztával kell(ene) készíteni, azonban én pennével főztem meg. Bátran válasszatok mellé penne helyett fettuccinit.
Alfredo csirke durum pennével
Hozzávalók
Elkészítése
-
Megmostam és felkockáztam a csirkemellet. Felolvasztottam serpenyőmben 40 gramm vajat és rátettem a csirkedarabokat. Megszórtam fél teáskanál bazsalikommal, fél teáskanál oregánóval, 6 gramm sóval, 1 teáskanál pirospaprikával, köménnyel és borssal. Addig sütöttem a húst, míg vékony kérge nem lett.
-
Majd az átsült csirkét tálba szedtem és a maradék 40 gramm vajat ismét felforrósítottam a serpenyőben, hozzáadtam az apróra vágott fokhagymát. Ráöntöttem 4 dl hideg tejet, majd a maradék 1 dl tejben, csomómentesre kevertem a keményítőt. Majd a meleg tejhez öntöttem és folyamatos kevergetés mellett sűrűre főztem. Hozzászórtam a maradék fűszereket (fél teáskanál oregánót, fél teáskanál bazsalikomot, 5 gramm sót) és reszelt sajtot.
Ha úgy érzitek túl sűrű lett a szósz, akkor bátran öntsetek még hozzá lazítás céljából tejet! -
Mindeközben feltettem egy nagy fazék vizet melegedni. Amint forrni kezdett a víz, beleöntöttem a pennét és 10-13 perc alatt készre főztem. Szűrő segítségével leszűrtem, ízlés szerint sóztam.
-
A megfőtt pennét, a fokhagymás besamelt és a csirkét összekevertem és forrón tálaltam.
Adag 6
- Mennyiség adagonként
- Kalóriák 172kcal
- % Napi érték*
- Teljes zsír 4.8g8%
- Telített zsír 2.58g13%
- Koleszterin 36.11mg13%
- Nátrium 199.5mg9%
- Kálium 208.8mg6%
- Összes szénhidrát 17.3g6%
- Élelmi rost 0.45g2%
- Cukrok 1.45g
- Fehérje 13.9g28%
* A százalékos Napi Érték a 2000 kalóriás étrenden alapulnak. A napi érték magasabb vagy alacsonyabb lehet, a kalóriaigénytől függően. A táblázatban szereplő adatok irányadó/hozzávetőleges értékek, azoknak pontosságáért felelősséget, a szerző nem vállal.
Megjegyzés
A fenti táblázatban szereplő adatok 100 gramm kész ételre vetítve szerepelnek és tájékoztató/hozzávetőleges értékek!
Irányadó glikémiás indexe 10% körüli lett.