Azzal nem írok újdonságot, hogy a zsidó gasztronómia számos és szigorú szabály szerint alakult meg. Az zsidó ételek elkészítéséhez útmutatást az Ószövetség ad elsőként, egészen pontosan Mózes ötödik könyve. A törvények szerint megkülönböztetünk kóser, azaz tiszta és tréfli, azaz tisztátalan ételeket/italokat.
Többet most nem is írnék a zsidó konyháról, mert tervezek egy nagyobb összefoglalót a gasztronómiájukról. Számomra lenyűgöző és igen érdekes a konyhaművészetük. Ha esetleg van zsidó származású Olvasóm (aki a mózesi törvények szerint igyekszik a konyhában ténykedni) és lenne kedve mesélni, nagyon hálás lennék az idejéért. Blintz készítésére elsősorban Shavuot idején kerül(t) sor, mely a búza betakarítási időszakára esik/esett. Ezen időszak alatt, a hagyomány szerint többek között tejtermékeket fogyasztanak, egész éjszakán keresztül olvassák a Tórát, zöld növényekkel díszítik otthonaikat és a zsinagógákat, valamint kifejezetten Ruth könyvéből is olvasnak.* Mivel Ruth könyve az egyik legkedvesebb számomra az Ószövetségből, már csak ezért is különösen becses helyet fog elfoglalni a repertoárban ez a desszertrecept. Ahogy mindig, most is, a lenti hozzávalók mennyiségéből több palacsinta készült el, mint amennyit felhasználtam. Ugyanis azt biztosra tudtam, hogy Tomikánk mogyorókrémes palacsintát fog kérni... A lisztek arányának tekintetében 70% finomliszt, 30%-ban teljes kiőrlésű liszt került bele a tésztába, hiszen ahogy korábban többször írtam: inzulinrezisztencia ide vagy oda, autoimmun betegségem miatt nem bírom a zömében teljes kiőrlésű lisztet tartalmazó ételeket. Édesítőszerként most xilitet használtam (újabban azt szoktam). Teljes kiőrlésű palacsinta receptje: [embed]https://www.finomatmaskepp.hu/az-ir-kompatibilis-palacsinta/[/embed] Azt gondolom, hogy bár szokás/hagyomány szerint az aratás idejére esik, a hozzávalók tekintetében ma már bármikor elkészíthető. Én most mirelit epret használtam fel hozzá, de más gyümölccsel is készíthető. Ha a friss termés felhasználása fontos, akkor valóban célszerű nyári időszakot választani. Szerintem kezdők is nyugodtan próbálkozzanak vele, siker lesz a vége!Legelősnek a palacsinta tésztáját kevertem ki. A tojásokat, a sóval, xilittel alaposan elkevertem, majd rámértem a liszteket és a folyadékokat. Mikor megfelelő állagú lett a tészta, enyhén olajozott palacsintasütőben kisütöttem.
Ha inkább teljes kiőrlésű palacsintatésztából készítenéd el, akkor ide kattintva olvashatod.
Közben kikevertem a ricottát a túróval és az 50 gramm xilittel.
Majd kikevertem a tejfölt 25 gramm édesítőszerrel. Illetve a maradék 25 gramm xilittel felfőztem a mirelit epret is.
A palacsinták közepére halmoztam 50 gramm tölteléket és behajtogatva a széleit ismét a forró serpenyőbe helyeztem őket. Minden oldalukat átsütöttem néhány perc alatt.
Tányérra szedtem, édes tejföllel locsoltam őket, majd néhány meleg eperdarabbal díszítettem a tálaláshoz.
Jó étvágyat!
Adag 5
* A százalékos Napi Érték a 2000 kalóriás étrenden alapulnak. A napi érték magasabb vagy alacsonyabb lehet, a kalóriaigénytől függően. A táblázatban szereplő adatok irányadó/hozzávetőleges értékek, azoknak pontosságáért felelősséget, a szerző nem vállal.
A táblázatban szereplő tápanyagértékek irányadó értékek, és 100 grammra vetítve szerepelnek és csak a palacsintára - töltelékkel - vonatkozik. A tejfölös öntet és eper tápanyagértékeit a fenti számok nem tartalmazzák.
Az étel glikémiás indexe nagyjából 10% körüli. Sütés utáni súlya 1448 gramm lett nekem.