Azért fordított a lisztarány, mert autoimmun betegségem mellett a túlzott teljes kiőrlésű liszt fogyasztása gyulladást okoz a szervezetemben. Étkezésem továbbra is zömében cukormentes alapanyagokra épül, a finomabbra őrölt lisztek fogyasztását több mozgással és több rost/fehérje fogyasztásával igyekszem ellensúlyozni.
Photo by Eva Elijas - pexel
Legelsőnek kimértük a liszteket, majd rákockáztuk a hideg margarint, amit alaposan elmorzsoltunk/eldolgoztunk a liszttel.
Majd hozzáadtuk a sütőport, az édesítőszert, a csipet sót, a tojást és apránként a tejet. Egy lágyabb állagú, de nem ragadós tésztát kaptunk. Fóliába csomagoltuk és amíg a tölteléket készítettük, hűtőbe raktuk pihenni.
Ledaráltuk a mákot, majd feltettük melegedni a mirelit meggyet. Mi nem öntöttünk rá folyadékot, mert engedett ki bőven a gyümölcs. Megszórtuk őrölt fahéjjal és pici gyömbérrel, valamint 40 gramm xilittel. Szűrőbe öntöttük, hogy a felesleges folyadék lecsepegjen róla.
A tejet felmelegítettük - vagy ha a meggy leve mellett döntöttünk, akkor azt- és fokozatosan a darált mákra öntöttük.
Hozzáadtuk a maradék édesítőszert, citromlevet és a lecsöpögött meggyszemeket. Elkevertük és félretettük, míg ismét a tésztával dolgoztunk.
A tésztát egy enyhén lisztezett felületre borítottuk, átgyúrtuk és elfeleztük. Mi, most egy 30x20-as tepsit béleltünk ki sütőpapírral, s a tésztadarabokat is ekkorára nyújtottuk.
A sütőpapíros tepsibe helyeztük az egyik kinyújtott lapot, rákanalaztuk a meggyes-mákos tölteléket, majd a másik, kinyújtott lapot a tetejére helyzetük. A felső lapot megkentük felvert tojással, majd alaposan megszurkáltuk, hogy tudjon távozni sütés közben a hő.
180°C-os sütőbe toltuk és pirosodásig sütöttük. Nálunk ez 30 perc körül volt, de érdemes tűpróbát is végezni akár. Porrá őrölt természetes édesítőszerrel szórtuk tálalás előtt.
Adag 10
* A százalékos Napi Érték a 2000 kalóriás étrenden alapulnak. A napi érték magasabb vagy alacsonyabb lehet, a kalóriaigénytől függően. A táblázatban szereplő adatok irányadó/hozzávetőleges értékek, azoknak pontosságáért felelősséget, a szerző nem vállal.
A táblázatban szereplő tápanyagértékek irányadó értékek, és 100 grammra vetítve szerepelnek.
A pite glikémiás indexe nagyjából 30% körüli. Sütés utáni súlya 1298 gramm lett nekem.