Bevezető
Években mérhető mikor készítettem utoljára répatortát. Azt hiszem az utolsó alkalommal még fehér liszttel és kristálycukorral sütöttem meg, szóval gyors fejben számolás után, nagyjából 9 évvel ezelőtt. Magával, a répatortával Angliában ismerkedtem meg, amikor még pastry chef-kent dolgozhattam a Le Pain Quotidien nevű étteremben. Utóbb már egy reform, teljes kiőrlésű lisztet és természetes édesítőszert tartalmazó változatát készítettem el, ezt szeretném most Veletek megosztani. Bízom benne, hogy kedvet kaptok hozzá és Ti is szívesen kipróbáljátok.
A krém most narancsos-fahéjas mascarpone krém lett, de a répatortához számos más ízvilág is remekül illik. Mogyorókrémes-, citromos-, de akár egy kókuszos krémmel is szívesen megkóstolnám.
Ahogy ezen a blogon lenni szokott,
- a lisztek arányát tekintve, 70% teljes kiőrlésű és a maradék 30% valamilyen fehér liszt
- most adtam hozzá korpát, hogy rostként ellássa egyik fő feladatát és tovább lassítson a szénhidrátok felszívódásán
- természetes édesítőszerrel készült
- olaj helyett margarint használtam, amely miatt a sütemény állaga kissé más, de azért finom. A margarinból 25%-os zsírtartalmút. Ha Te olajjal készítenéd, úgy is működni fog, de változnak majd a tápanyagértékek és a folyadék mennyisége is nagy valószínűséggel csökkenne.
- a mazsolát kihagytam (egyrészt mert az aszalványok nem a legkedvesebb alapanyagai egy anyagcserezavarral élő embernek, másrészt pedig mert nem szeretem 🙂 )
- került bele viszont dió. Ez még mindig a félve őrzött év elején Mamától kapott dióból volt, de láttam, hogy a bejglihez kell venni úgy is, nincs mit tenni. Szóval carpe diem, elhasználtam a diót a sütibe. S, hogy miért jó a rendszeres dió fogyasztás (a szervezetünkről beszélek, nem a pénztárcánkról) ➡️ ide kattintva elolvashatjátok.
Ne számítsatok egy magasra megnövő süteményre, térfogatnövelőként az én receptemben nincs más, csak a szódabikarbóna.
Hozzávalók
A tésztához
140 gramm teljes kiőrlésű búzaliszt
60 gramm finomliszt vagy durumliszt
1 evőkanál zabkorpa
40 gramm porrá őrölt négyszeres erejű természetes édesítőszer
csipet só
200 gramm sárgarépa (pucolt súly)
1 csapott evőkanál szódabikarbóna
100 gramm 25%-os zsírtartalmú margarin
1 csapott evőkanál őrölt fahéj
100 ml frissen facsart narancslé
1 dl víz
80 gramm durvára vágott dió
2 darab M-es méretű tojás (nálam mélyalmos)
1 evőkanál vanília aroma vagy 1 rúd vanília kikapart belseje
A krémhez
250 gramm mascarpone (ha van rá mód, akkor light)
10 gramm négyszeres erejű, porrá őrölt édesítőszer
1 teáskanál fahéj
30 ml frissen facsart narancslé
Díszítésnek
20 gramm darált dió
néhány szelet narancs
Diéta Oázis – Életmódváltók Webáruháza
Elkészítése
1. Elsőnek bekapcsoltam a sütőt 180°C-ra, légkeverésre. Majd a száraz hozzávalókat mértem ki. A liszteket, a korpát, a szódabikarbónát, a 40 gramm édesítőszert, csipet sót, a fahéjat, a 80 gramm, durvára vágott diót és a lereszelt sárgarépát.
Én a répát a reszelő nagyobb lyukán reszeltem, de természetesen ízlés kérdése, hogy kisebbre vagy nagyobbra gyaluljuk a répákat.
2. A margarint megolvasztottam, majd hozzáöntöttem a frissen facsart narancslevet és a 2 darab tojást is. Ügyeltem rá, hogy amikor a tojásokat a margarinhoz adtam, a zsiradék már ne legyen forró.
3. A száraz és a folyékony hozzávalókat egybeöntöttem, illetve hozzáadtam 1 dl vizet. Alaposan elkevertem és egy 20 centiméter átmérőjű formába öntöttem.
4. Meleg sütőbe toltam a nyers tésztát, ahol 45 percet időzött a sütemény, míg készre sült. Érdemes tűpróbát csinálni, hiszen sütő teljesítményétől is függ a sütési idő.
5. Míg sült a répatorta, addig elkészítettem a krémet. A mascarpone krémre mértem az őrölt fahéjat, a narancs levét és az édesítőszert. Robotgéppel alaposan elkevertem és felhasználásig hűtőbe tettem.
Majd vártam, hogy megsüljön a répatorta, valahogy így:
6. Miután megbizonyosodtam róla, hogy nem maradt nyers a közepe a sütinek, konyharuhára borítottam és megint csak vártam, hogy kihűljön.
7. Miután kihűlt, kettévágtam és a krém 3/4-ét belekentem a torta közepébe. Majd a maradék krémmel bevontam kívülről és a maradék 20 gramm őrölt dióval megszórtam. Kicsi, háromszögekre vágott narancsdarabokkal díszítettem.
Hozzávetőleges/irányadó tápanyagértékek
a kész süteményem súlya 1153 gramm lett, ebben nekem 2920 kalória, 65 gramm fehérje, 181 gramm zsír és 190 gramm szénhidrát (a szénhidrátdiéta szabályai szerint számolva 153 gramm) lett.
Jó étvágyat!