Egy igazi hungarikum a pörkölt, ami szerintem a legtöbb magyar család menüjére rendszeresen felkerül. Még a vegán életmódot élők is sokszor készítenek „pörköltet”, igaz a húsmentesen étkezők szejtánból -búzahús- készítik általában.
„Nem vasárnap, ha nincs pörkölt” – csongrádi szólás.
Rátok is igaz, ez a mondás?
A legtöbbször a gyorsaság kedvéért tésztával tálalom a pörköltet, de őszintén: számomra nokedlivel és tejfölös uborkasalátával az igazi! De a felgyorsult hétköznapokban kompromisszumképes vagyok -szerencsére a család is- és ahogy most, úgy az esetek többségében is durum kagylótészta került mellé csemege uborkával. S mivel tejfölrajongók vagyunk, így az sem maradhatott el a tetejéről, egy sebtiben lecsípett friss bazsalikommal díszítve.
Sokszor teszek a pörkölthöz nagyon vékony szeletekre szelt sárgarépakarikákat -édeskésebb lesz-, de friss paradicsomcikkeket is szoktam beletenni.
Eredete
A pörkölt az Alföldről származik, a gulyások -itt az állattartó mesterséget űzőkre gondolok- étele volt, s bármilyen hihetetlennek tűnik, kialakulása táján még fűszerpaprika nélkül készült. Ennek egy, azonban igen meghatározó oka volt: nem ismertük még a fűszerpaprika-őrleményt (az 1600-as években kezdtünk ismerkedni vele, de csak a 18. század végétől lett egyre népszerűbb*).
Ugyan én mindig adok hozzá egy kevés folyadékot, több helyről is hallottam már, hogy a pörkölt -ahogy neve is hivatott tudtunkra adni- pörkölve van, extra folyadék hozzáadása nélkül. Annyi hagyma, mint amennyi hús és csak annyi folyadék, amit maga a hús engedi ki magából.
Hozzávalók a pörkölthöz
1 nagy fej vöröshagyma – pucolt súlya nekem 125 gramm-
1 kg sertéscomb
1 evőkanál zsiradék -nálam most napraforgóolaj-
víz, amennyi ellepi a húskockákat
Fűszerek
10 gramm só
1 csapott teáskanál őrölt, fekete bors
1 csapott teáskanál őrölt kömény
1 evőkanál pirospaprika -édes-
1 evőkanál majoranna
Köret
500 gramm durum szarvacska – szárazon mért súly
víz
ízlés szerint só
1 evőkanál extra szűz olívaolaj
Elkészítés
1. A vöröshagymát megtisztítottam, apró kockákra vágtam és a kevés zsiradékon üvegesre pároltam őket.
2. Míg a hagymakockák párolódtak, addig a sertéscombot apróbb kockákra vágtam. Van aki nagyobbakra szereti kockázni a húst, én a gyerekek miatt is jobb kedvelem gy.
3. A világosbarna hagymához adtam a húskockákat és alaposan átkevertem.
4. Megszórtam a borssal, köménnyel, és pirospaprikával, ismét átkevertem és fedő alatt, kis hő fölött hagytam, hogy vékony kérget kapjon a hús. Nem hagytam magára, mert a pirospaprika miatt könnyen odakaphat! Felöntöttem annyi vízzel, amennyi ellepte a húst. Visszatettem a fedőt és hagytam, hogy kis hő fölött puhulhasson.
5. Ekkor tettem fel vizet forrni a tésztának is. Mikor már forrt a víz, beleöntöttem a tésztát. 8-10 perc főzés után leszűrtem a forró vizet róla. Sóval és 1 evőkanálnyi extra szűz olívaolajjal átkevertem.
6. Nagyjából 35-40 perc után hozzáadtam a majoránnát is. Ekkora nekem már igen puhára főttek a húskockák, a ráöntött vízből krémes szaft maradt vissza. Elzártam a hőt alatta és forrón tálaltam a tésztával, tejföllel.
Hozzávetőleges/irányadó tápanyagértékek
a pörköltre: a kész pörköltem súlya 1629 gramm lett, ebben nekem 1835 kalória, 214 gramm fehérje, 95 gramm zsír és 24 gramm szénhidrát – a szénhidrátdiéta szabályai szerint számolva 10 gramm) lett.
a kifőtt tésztára: a tésztám súlya főzés után 1165 gramm lett, ebben nekem 1806 kalória, 66 gramm fehérje 14 gramm zsír és 340 gramm szénhidrát lett.
Jó étvágyat!
Ne feledjétek, most már él a blog hírlevél funkciója is, a jobb oldali sávban tudtok feliratkozni!
Köszönöm, ha ott is velem tartotok!
[…] Sertéspörkölt durum szarvacskával […]
[…] Sertéspörkölt durum szarvacskával […]
[…] Sertéspörkölt durum szarvacskával […]
[…] Sertéspörkölt durum szarvacskával […]