Apai ágról a nagyszüleim Balsáról származnak (Szabolcs-Szatmár-Bereg megye), így gyerekkoromat gasztronómiai szempontból, végigkísérte a szabolcsi töltött káposzta. Tudom, hogy ahány ház, annyi szokás, ha töltött káposztáról van szó, de számomra a szabolcsi az igazi!
Szóval a Mama mindig apró töltött káposztákat készít, tudod, olyat ami maximum két falatnyi. Anyukám ezzel szemben szintén szabolcsi-félét készíti, de Ő nagyobb méretűekre formázza.
Nagyon sokáig nem mertem elkészíteni, macerásnak tűnt és amúgy is tapasztalat is kell hozzá -mondogattam magamnak-, ráadásul nem is tudok olyan apró töltelékeket készíteni. Kifogás, az bőven akadt! Tényleg ritkán, az ünnepekre korlátozódott az elkészítése. Azonban az utóbbi időben többször is rávettem magam, beszéltem ez ügyben Mamával, lásson el tanácsokkal.
Amit most megosztok Veled is, idézem:
- 1 kg darált húshoz, 100 gramm rizst szoktak ajánlani, de inkább kicsit többet tegyél hozzá, lazább lesz
- a vöröshagymát nehogy frissen add a húshoz, és ha lehet, akkor zsíron párold meg
- ne tekerd túl szorosra a káposztaleveleket, mert a rizs duzzadni fog és a káposzta szétszakadhat
- tehetsz egy kevés füstölt húst a darált húshoz, akár darálva/aprítva
- de ha maradt egy kis füstölt szalonnád, tedd a töltött káposzták közé a fazékban
- tojást nem szabad a töltelékbe tenni
- mikor elrendezted a töltött káposztákat a lábosodban, és kezded főzni, tegyél a káposzták tetejére egy kisebb tányért, hogy a káposzták ne jöjjenek fel a lábos aljáról, csupán 10 perc erejéig, amíg a rizsszemek kissé megduzzadnak
- a káposztát meg lehet főzni 30 perc és 1,5 óra alatt is: kis hő öltött főzd!
Azt fontos leírnom, hogy Mama nem szereti -túl- paradicsomosan a töltött káposztát és rántást sem tesz a végén hozzá, ez most nálam is így történt.
Én basmati rizst használtam fel a töltött káposztához -de bármilyen más rizzsel, bulgurral, gerslivel stb. is jó- és nem állati eredetű zsírt használtam fel a vöröshagyma alá. Mama azzal magyarázta a zsír-dolgot, hogy a zsír szilárddá válik, amikor ismét kihűl és jobb az a töltelékbe. Valójában 1 kg sertéshúst kevertem be 150 gramm rizzsel, de kifogytam a káposztalevelekből, így a maradék bekevert húsból paradicsomos húsgombócot készítettem.
Hozzávalók:
1 teáskanál zsiradék -nálam napraforgóolaj–
1 kisebb fej vöröshagyma – nekem a pucolt súlya 60 gramm-
580 gramm darált sertéshús
70 gramm basmati rizs – szárazon mérve-
1 nagyobb darab fejes káposzta – nekem 1100 gramm-
összesen 20 gramm só
0,5 teáskanál fekete bors
1 teáskanál őrölt kömény
1 evőkanál paradicsompüré + 350 ml paradicsompüré
10 gramm fokhagymakrém
víz
Elkészítése:
1.Legelőször meg kell abálni a káposztát, vagyis hőkezelés közben puhítjuk meg a zöldséget. Egy nagy fazékba tettem a káposztát -aminek torzsát előtte kivágtam- majd addig öntöttem fel vízzel, míg el nem lepte. Szórtam rá 5 gramm sót és feltettem főni. Miközben abálódik a vízben, folyamatosan le kell szedegetni a leveleket, hogy az alsóbb rétegek is meg tudjanak puhulni.
2.Feltettem párolódni az apró kockákra vágott vöröshagymát. Mikor éppen barnák lettek a vöröshagymakockák, akkor elzártam alatta a hőt. ∼Ha friss fokhagymát használtam volna, ekkora adtam volna hozzá a vöröshagymához.∼
3.Miközben vártam a káposztára, kimértem a darált húst, hozzáadtam a basmati rizst 8 gramm sót, a borsot, a köményt, 1 evőkanál paradicsompürét és a fokhagymakrémet. Mikor lehűlt a vöröshagyma, hozzáadtam azt is. Alaposan elkevertem.
4.Eddigre megpuhultak a káposztalevelek, ki is hűltek, s nekiláttam a töltésnek. Az erősebb/vastagabb szárakat kivágtam, a legtöbb levelet el is feleztem, hiszen apró töltött káposztákat szerettem volna végeredményül kapni. Tölcsér alakban tekertem fel őket, nem túl szorosan, legyen helyük a rizsszemeknek duzzadni.
5.Miután az összeset megtöltöttem, a maradék, legapróbb levelű káposztákat vékony csíkokra vágtam, s azoknak a felét a lábosom aljába rakosgattam, a másik felét, pedig a tetejükre. Ezekre, szépen sorban elhelyeztem a töltött káposztákat, majd 350 ml paradicsompüré és annyi víz keverékével öntöttem fel, hogy éppen ellepje a töltelékeket.
6.Egy tányért helyeztem a tetejükre, s fedő alatt, kis hő fölött, főzni kezdtem őket. A tányért nagyjából 10 perc után levettem róluk.
Tényleg nagyon lassan főztem meg őket, 1,5 órát hagytam gyöngyözni. Tejföllel csurgattam és teljes kiőrlésű kovászos kenyeret kínáltam mellé.
Ha kedvet kapnál a kovász készítéshez, akkor a lenti linkre kattintva olvashatsz rá egy receptet:
Így készíts tökéletes rozskovászt!
Ha pedig kovászod már pihen a hűtőben, s a képen látható kenyeret készítenéd el, akkor:
Élesztőmentes kenyér, lenmaggal dúsítva
Hozzávetőleges/irányadó tápanyagértékek a töltött káposztára: a kész ételem súlya 2977 gramm lett, ebben nekem 1876 kalória, 158 gramm fehérje, 56 gramm zsír és 172 gramm szénhidrát (a szénhidrátdiéta szabályai szerint számolva 165 gramm) lett.
Jó étvágyat!
[…] Szabolcsi töltött káposzta […]
[…] Szabolcsi töltött káposzta […]
[…] Szabolcsi töltött káposzta […]