Bevezető – omlettbe csomagolt kenyér
Erre az omlettes receptre még az Foodies of SA oldalán bukkantam, az elmúlt évben. Emlékszem akkor kezdődött az egész COVID okozta bezárkózás, hirtelen mindannyian itthon „ragadtunk” és bár dolgozni dolgoztunk, mégis máshogyan alakultak a napjaink. Átalakultak az addig jól megszokott rutinjaink és ezáltal például minden reggelinkre több és minőségibb idő jutott (sikerült a pozitív hozadékát is felismerni a járványnak…)
Ezek a hetek igazán szép emlékként maradtak meg bennem. Tudom, hogy sokaknak az elmúlt időszak gyötrelmes és fájó emlékeket is idézhet fel, így én igazán áldottnak érzem magunkat, hogy ekképpen alakultak a dolgaink.
Tehát akkortájt bukkantam többek között erre a receptre is. Mivel egészen gyorsan elkészíthető, még a mai napig -most, hogy már van munkahelyre bejárás, suli+ovi- is gyakran készítem reggelire.
Én általában sonkát/szalámit szoktam beletenni, de természetesen ha húsmentesen készítenénk inkább, bátran próbáljuk ki bármilyen zöldségkrémmel-, vagy növényi szendvicskrémmel is. De „csak” sajttal is finom! Az idény zöldségeit szoktam beleszórni, illetve ebédre is ettem már úgy, hogy salátakeverékkel, olívabogyókkal szórva tálaltam.
Szabad-e pirítóst/pirított kenyeret enni inzulinrezisztensként/cukorbetegként?
Nem vagyok dietetikus, így a most leírásra kerülő sorok, teljesen az eddig olvasott és szakembertől halott információk alapján történik.
- Annak idején azt tanultam, hogy pirított (nem pirítóst) teljes kiőrlésű kenyeret (mint amilyen ez is) lehet enni reggelire/vacsorára.
- Aztán azt is tanultam, hogy a pirítóst, amit a pirítós készítő gépbe teszünk be, annak a felszívódása igen gyors, így csak uzsonnára javasolt a fogyasztása.
- Majd megismertem Honfi Bernadett dietetikust, aki rengeteg dolgot új megvilágításba helyezett a fejemben. Rájöttem, hogy a dolgok az étkezés terén sem vagy csak feketék, vagy csak fehérek. Tehát, a pirítós valóban gyorsabban szívódik fel, és valóban csak uzsonnára együk, ha magába esszük. De, ha más olyan táplálék is kerül a tányérunkra a pirítós mellé, ami egyébként lassít a bevitt táplálék felszívódásán, akkor már máshogyan tekintünk rá. Érdemes minden esetben mérlegelni, hogy mi van még a pirítósunk mellett? Mennyi fehérje? Mennyi rost? Mennyi (és milyen minőségű) zsiradék?
Annak idején útjára indult -az az egyébként totál helytálló és igaz mondat az inzulinrezisztensek körében, hogy a zsír lassítja a felszívódást! Ez így igaz, viszont a kilók felszedését igen meg tudja gyorsítani! Szóval érdemes mérlegelni, a minket kezelő szakemberrel egyeztetni! Tapasztalatból írom 😉
Tipp!
- én ugyan napraforgóolajat használtam a videóban szereplőhöz, de már készítettem 25%-os zsírtartalmú margarinnal is! Ha nagyobb figyelmet kell szentelned a többi makrótápanyag követésére is (zsír-kalória-fehérje), akkor érdemes talán e mellett a változat mellett dönteni.
Hozzávalók
1 darab M-es méretű tojás -de természetesen használhatunk nagyobbat is-
pici só
kevés zsiradék a serpenyő kikenéséhez
1 szelet teljes kiőrlésű házi kenyér vagy teljes kiőrlésű toast kenyér
felvágott (esetemben 1 szelet sonka)
sajt (nálam reszelt edami)
zöldség ízlés szerint (nálam újhagyma)
Elkészítése
1. feltörtem a tojást, felvertem, picit megsóztam.
2. egy serpenyőt kikentem zsiradékkal, majd beleöntöttem a felvert tojást. 1 szelet félbevágott kenyeret (vagy két szelet toast) rögtön a tojásra helyeztem.
3. vártam 1-2 percet míg megsült a tojás, majd egy spatula segítségével megfordítottam (így a kenyér került alulra)
4. az omlett széleit a kenyérre hajtottam, majd ráhelyeztem a sonkát, a zöldséget és a sajtot.
5. félbehajtottam és körülbelül 10-10 másodpercig hagytam pirulni a kenyérszeleteket.
6. salátakeverékkel tálaltam.
Irányadó/hozzávetőleges tápanyagértékek
az ételem kész súlya 129 gramm lett, ebben nekem 305 kalória, 18 gramm fehérje, 16 gramm zsír és 20 gramm szénhidrát (a szénhidrátdiéta szabályai szerint számolva is ennyi) lett.
Jó étvágyat!
Hírlevél
Tarts velem hírleveleimben is!
Ha bizalmat szavazol nekem, akkor maximum hetente egyszer elküldöm Neked a Finomat Másképp blog friss bejegyzéseit. Természetesen, ha úgy érzed majd, hogy nem szeretnél tőlem több levelet kapni, akkor egy kattintással leiratkozhatsz a levelek alján található linkkel.